خانه / دانشگاه / تجربیات یک دانشجوی فارغ التحصیل از رشته ICT
تجربیات یک دانشجوی فارغ التحصیل از رشته ICT

تجربیات یک دانشجوی فارغ التحصیل از رشته ICT

یکی از موضوعاتی که دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه همیشه جستجو می کنند این هست که آیا رشته ما به دردمان می خورد؟ چه میزان بازار کار دارد؟ آیا این رشته مورد نیاز جامعه است؟ به همین دلیل تصمیم گرفتم تا رشته تحصیلی خودم را که ICT می باشد مورد بررسی قرار دهم. دوستان توصیه می کنم حتی اگر کسی از اطرافیانتان چنین قصدی دارد که وارد این رشته شود، این مطلب را بخوانید و برایش خلاصه اش را تعریف کنید.

کمی مقدمه چینی: از همان اولین روزهایی که وارد مقطع دوم دبیرستان شده بودم آگهی کلاس آموزشی کامپیوتر بعد از ساعات مدرسه، توجهم را به خود جلب کرد، آن زمان کامپیوتر هنوز جز لوازم لوکس به شمار می آمد و کمتر کسی بود که آن را در اختیار داشت بالاخره دل را به دریا زدم در کلاس ثبت نام کردم، هفته ای یک بار هر کلاس دو ساعت در 10 جلسه کامل. خاطرات آن روزها و مبتدی بودنم هیچ وقت از ذهنم پاک نمی شوند که در اولین جلسه حتی نمی توانستم حرکت ماوس را کنترل کنم آن هم ماوس های قدیمی که زیرشان گوی پلاستیکی غلتان بود!! بیشتر از 11 سال از آن روزها می گذرد فکر میکنم همان کلاس باعث شد تا عاشق کامپیوتر و دنیایش شوم. حتی یادم می آید بعد از دبیرستان در دوره پیش دانشگاهی نمایشگاه کتابی برگزار شده بود با اینکه آن روزها ویندوز اکس پی در اوج خود بود من از روی ذوق و شوق کتاب آموزشی ویندوز 98 را خریدم که نهایتا بعد از چند روز آن را تعویض کردم!!

آن زمان مهندس شدن برای خودش کلاس داشت مخصوصا مهندس کامپیوتر و اینترنت بودن!!! خانواده با دیدن علاقه شدیدم به کامپیوتر تا آخر دوران پیش دانشگاهی سیستمی برایم تهیه کردند که آن زمان برای خودش غولی به حساب می آمد!! همیشه از مطالعه مطالب آموزشی کامپیوتر لذت می بردم پیشرفتم خیلی سریع بود توجه چندانی به درس نمی کردم همین باعث شد که نتوانم در رشته اصلی خودم یعنی پزشکی در کنکور قبول شوم و در عوض بعد از طی دوران کاردانی در رشته برق قدرت به رشته ICT در دوره کارشناسی رفتم جایی که فکر می کردم همه خوره اینترنت و کامپیوتر هستند اما باز هم همه چیز برخلاف تصوراتم بود در این دوره با دوستانی ارتباط داشتم که هنوز قادر به نصب یک ویندوز معمولی نبودند!

متاسفانه در دانشگاه به اطلاعاتم چیزی اضافه نشد حتی از اساتید خودم اطلاعات بیشتر و به روزتری داشتم اساتیدی که فقط در پی جستجوی افرادی بودند تا پروژه های دوره ارشد یا دکتری خود را گردن کسی بیندازند تا کارشان مفت تمام شود زیرا اهرمی به نام نمره در اختیار داشتند. نمی دانم شاید از شانس بد ورودی های اول این رشته باشد که باید 69 واحد پاس می کردیم و ورودی های بعد از ما 6 واحد کمتر پاس می کردند!!! این هم از همان قانون های لحظه آخری بود که  با زندگی خیلی از جوانان بازی کرد.

معرفی رشته ICT

نام این رشته مخفف سه کلمه Information and Communications Technology می باشد که در فارسی به فناوری ارتباطات و اطلاعات ترجمه شده است برای دوستانی که قصد ادامه تحصیل در رشته ICT را دارند باید بگویم که هیچ نوع برنامه نویسی و طراحی نرم افزار در این رشته وجود ندارد البته فقط در یک درس به اسم طراحی صفحات وب کمی کد نویسی صفحات وب برای زبان HTML یاد می دهند که آن هم بستگی به استاد و امکانات دانشگاه دارد. حیف شد که این درس تک واحدیست به نظرم باید جزو دروس تخصصی می شد تا واقعا یک طراح وب از آب در می آمدیم تا بعد از فارغ التحصیلی دل مان به چیزی خوش می شد.

ICT در 10 گرایش:دیتا (دیتا و امنیت شبکه)،سیستمهای تحت شبکه، مدیریت ICT، کاربردهای ICT،مخابرات سیار (موبایل)،مخابرات ماهواره ای،مخابرات نوری، انتقال،سوییچ و نصب و راهبری سیستمهای مخابراتی ارائه می شود که گرایش بنده کاربردهای ICT بود. طبق آخرین اطلاعاتی که دارم این رشته به علت کمبود دانشجو در بیشتر دانشگاهها جمع شده و در چند دانشگاه به صورت تجمیع شده ارائه می شود و زیر شاخه یا همسان با IT می باشد. برای دوره کارشناسی ارشد هنوز خبری از این رشته نیست و باید در گرایش های مرتبط با IT ادامه تحصیل دهید. تنها درسی که در این رشته به دردم خورد سیستم های مخابرات سیار بود که بالاخره توانستم درک بسیار خوبی از نحوه کارکرد شبکه های تلفن همراه پیدا کنم، انصافا چقدر هم طرز کارشان پیچیده است.

درس های سخت تر این رشته شامل معماری کامپیوتر، مخابرات دیجیتال که بیش از 15 واحد در ترم های آخرتان به قبولی در این درس بستگی دارد!( اوج شاهکار برنامه ریزی وزارت علوم اینجاست) ، ریاضی مهندسی که به قول بچه های فنی مهندسی هر کسی این درس را پاس کند مهندس کامل می شود، فکر نمی کنم از این سه درس مشکل تر در این رشته باشد البته این سختی ها بستگی به دانشجو دارد به این صورت که برای شخصی که پایه کامپیوتری اش ضعیف هست درس معماری ممکن است سخت تر باشد برعکس در ریاضی حرفی برای گفتن داشته باشد. با این حال به نظرم هیچ درسی سختی ندارد نداشتن برنامه ریزی مناسب است که سختی می آورد.

بازار کار هم تا دلتان بخواهد وجود دارد اما این شما هستید که با یادگیری علوم مختلف برای خود کسب و کار راه می اندازید. یادتان باشد که به دانشگاه و اساتید به هیچ وجه تکیه نکنید از همین دوران دانشجویی دنبال یادگیری مطالبی در خصوص طراحی وب،کد نویسی سایت ها،کار با شبکه های کامپیوتری،کار با سرورهای لینوکسی و ویندوزی بپردازید تا سطح دانش تان بالاتر برود، نیازی به گفتن نیست اما الان یک بچه 10 ساله هم می تواند وبلاگ طراحی کند و مطلب داخل آن بگذارد یا ویندوز نصب کند،یادتان باشد که نوجوانان آینده بسیار زرنگ تر از الان هستند. دوستان من قصد ترساندن شما را ندارم اما در این آشفته بازار باید همه چیز تمام باشید یا لاقل در یکی از تخصص ها ،حرفه ای باشید تا بتوانید فعالیت کنید، نباید مانند خیلی از فروشندگان لوازم کامپیوتری باشید که بدون اطلاع از چیزی صرفا فروشنده هستند باید اطلاعات فنی و تخصصی در این رشته یاد بگیرید از اسم این رشته هم مشخص است که کاملا با تکنولوژی و ارتباطات درهم آمیخته است.

it_photo_105697

موضوع دیگری که در کشور ما برای خیل عظیمی از دانشجویان ما مهم است هزینه های جانبی رشته شان است بگذارید به شما تبریک بگویم اگر قصد دارید وارد این رشته شوید مطمئن باشید هیچ هزینه ای ندارد زیرا همه چیز بر پایه اینترنت است فقط یک کامپیوتر یا لپ تاپ که معمولا در هر خانواده یکی پیدا می شود و یک خط اینترنت پرسرعت که این روزها با گوشی هم می توانید به آن دست پیدا کنید مشکلتان حل است. بیشتر تکالیف تان آنلاین است و در حد ردوبدل کردن ایمیل بین شما و استادانتان است که این هم باز بستگی به میزان استفاده استاد شما از تکنولوژی های روز دارد!

برخلاف رشته های دیگر خبری از خرید کتاب آن هم با این هزینه های سرسام آور نیست نهایتا چند صفحه جزوه دارید.اما به شما یک توصیه می کنم اگر احیانا در آینده قصد فعالیت در زمینه شبکه های کامپیوتری دارید حتما کتاب شبکه های کامپیوتری که در دو جلد توسط آقای تننبام نوشته شده و آقای جعفر قمی هم ترجمه کرده اند را خریداری کنید. این دو کتاب مرجع هستند از قطور بودنشان نترسید اطلاعات بسیار خوبی در این دو کتاب آورده شده که حتی بی نیاز به جزوه نوشتن می شوید. این دو کتاب برای کارشناسی ارشدتان هم به کارتان می آید پس فکر نکنید پول الکی خرج می کنید! یک موضوع دیگر یادتان باشد که به علت خوشنامی این رشته و بالا بودن تقاضا در دوره ارشد باید تسلط کافی بر دروس مختلف و متفاوت در حوزه IT در دوره کارشناسی خود داشته باشید لذا باید انگیزه بالایی برای ادامه تحصیل در این رشته داشته باشید.

گرایش های پرکاربردتر در این رشته شامل شبکه و دیتا و مخابرات سیار می باشند که در حال حاضر کاربرد این گرایش ها در زندگی همه احساس می شود و به نوعی همه به تکنسین این گرایش ها نیاز دارند. با این گرایش ها امکان فعالیت در بازار دیتاسنتر یا اپراتورهای تلفن همراه را دارید، پس تا می توانید رزومه کاریتان را پربارتر کنید اگر بتوانید دوره کارآموزی خود را در شرکت های هاستینگ یا حتی پشتیبانی شرکت هایی مانند شاتل،مبین نت یا صبانت بگذرانید که بهتر است و مطمئن باشید که در آینده از سایرین جلوترید.

کار با نرم افزارهای تخصصی را یاد بگیرید، برای نمونه در دوره کاردانی یکی از اساتید بنده که خدا خیرش دهد با معرفی کتابی آموزشی در زمینه نرم افزار اتوکد که برای طراحی نقشه های برق کاربرد داشت توانست یک کلاس پربار ارائه دهد ایشان برخی از مسائل مقدماتی نرم افزار مذبور را تشریح می کردند ما هم با کنجکاوی دنبال امکانات و طرزکار آن می گشتیم، انصافا کلاس خوبی برایم بود زیرا توانستم بیش از 50 درصد اتوکد را در همان کلاس یاد بگیرم در حال حاضر بدون هیچ مشکلی می توانم با اتوکد کار کنم یا نمونه دیگر در همین دوره کارشناسی بود که درس محیط های چند رسانه ای را داشتیم، به علت کم بودن تعداد دانشجو کلاس حضوری تشکیل نشد اما در یکی از روزهای پایانی ترم استاد پروژه ای در قالب نرم افزار Multimedia Builder تعیین کرد که خوشبختانه  من چیزی در حدود 10 سال پیش یعنی همان اوایل شروع به کار با کامپیوتر با این نرم افزار کار کرده بودم در آن زمان تا حدی پیشرفت کرده بودم که چند عدد سی دی دارای اتوران که شامل  نرم افزارهای گلچین شده خودم بود به اطرافیان فروخته بودم! شروع کار کردنم با این نرم افزار فقط با دیدن از روی دست یکی از دوستان و اساتید بنده بود که در طی مسیر منزل فقط در ذهنم مدام اسم نرم افزار را تکرار می کردم تا فراموشش نکنم،بعد از دانلود نرم افزار و کمی کنجکاوی توانستم قلق کاملش را بگیرم و درآمدی هر چند کوچک که توضیحش را دادم کسب کنم. پس تا می توانید باید دنبال یادگیری باشید ممکن است با چیزی به ظاهر سطحی برخورد کنید اما همان در آینده تبدیل به راه نجات شما می شود.

در حین تحصیل در این رشته یا رشته های مرتبط با کامپیوتر سعی کنید یکی از آموزش های فنی حرفه ای را یاد بگیرید تا در بازار کار که همه کار با ویندوزو  ورد را بلدند بتوانید حرفی برای گفتن داشته باشید کارفرمایان به شخص کاربلد نیاز دارند معمولا در شغل ها کسی نمی آید از صفر تا صد همه چیز را به شما آموزش دهد باید چیزی در خود داشته باشید. به نظر من اگر کسی لیسانس کامپیوتر یا IT یا ICT داشته باشد و نتواند برای خود درآمدی ایجاد کند مشکل از خود شخص است دیگر همه می دانند که در این دنیای الکترونیکی همه چیز به کامپیوتر وابسته است فقط کافیست نبوغ و ایده جدیدی داشته باشید از طرفی خود اشتغالی در رشته های این چنینی سرمایه خیلی کمی می خواهد و نیازی نیست تا برای شرکتی با اندک حقوقی فعالیت کنید، بهتر است آستین بالا بزنید و همزمان با تحصیل وارد بازار کار شوید.

پیشنهاداتی برای دوره کارآموزی:

این دوره را حتما به صورت کامل در یک شرکت یا سازمان معتبر بگذرانید و بیخود دنبال گرفتن مهر و امضا از این و آن نباشید چون گذراندن این دوره باعث افزایش قابلیت های شما برای اشتغال بهتر در آینده می شود، اما مشکلاتی مانند عدم حضور استاد راهنما یا سرپرست در محل کارآموزی باعث شده تا دانشجویان ما به این درس توجه چندانی نداشته باشند و صرفا به ارائه گزارش کار نهایی و گرفتن نمره بیشتر اکتفا کنند البته در این بین سازمان ها یا واحدهای صنعتی بزرگ هم کم مقصر نیستند که به علت نداشتن مسئول مربوطه برای راهنمایی و آموزش دانشجویان و در اکثر موارد به علت ناآشنا بودن این سازمان ها با اهمیت دوره کارآموزی از پذیرش دانشجویان خودداری می کنند. اگر بتوانید واحدهای کارآموزی و پروژه پایانی خود را همزمان بگیرید که بهترین کار را کرده اید چون در حین گذراندن دوره کارآموزی می توانید موضوعی مرتبط با فعالیت سازمان یا شرکت مربوطه برای پروژه پایانی خود تعیین کنید و با فعالیت در سازمان مربوطه با جنبه های مختلف پروژه خود آشنا شوید از طرفی می توانید از پیشنهادهای تجربی سایر همکاران هم بهره مند شوید.

دوستان در این رشته نباید به دست همکلاسی یا دوست خود که حرفه ای تر از شماست نگاه کنید تا برای شما پروژه ای طراحی کند باید خودتان دست به کار شوید چون بالاخره روزی درگیر بازار کار می شوید و خدماتی به مردم ارائه می دهید آن زمان می خواهید چه کار کنید؟؟ تا چه زمانی می خواهید پشت این و آن مخفی شوید؟؟زمانی که برای استخدامی به شرکتی مراجعه کردید در مقابل این پرسش که چه چیزهایی بلد هستید می خواهید چه بگویید؟؟ با خودتان روراست باشید دوران دانشجویی بالاخره روزی تمام می شود خانواده تان به امید اینکه در آینده کاره ای می شوید به سختی در حال پرداخت شهریه دانشگاهها هستند که ترم به ترم در حال افزایش می باشد پس با انتخاب درست رشته تان ناامیدشان نکنید. اگر این راه را بروید و خوب نباشید اول به خودتان و عمر و جوانی تان خیانت کرده اید و بعد به خانواده تان.

اگر واقعا تصمیم جدی برای ادامه تحصیل مرتبط با رشته های کامپیوتری را دارید پیشنهاد می کنم مطلبی با عنوان “نون تو ساختمون سازیه، از رشته کامپیوتر که نمیشه پول درآورد!” از وبلاگ سیلورکاور را حتما بخوانید، نوشته های حامد بسیار واقع بینانه هستند چون بدون تعارف خیلی رک و راست حرفش را می زند، حامد دستی در نوشتن کتب مختلف هم دارد، در رابطه با همین مطلب پیشنهاد می کنم کتابی که ایشان در پایان پستش نوشته را بخوانید، نکات خوبی در مورد رشته های نرم افزار،علوم کامپیوتر و تجربیات دانشجویان دیگری که این رشته ها را گذرانده اند گفته است.

اگر شما هم خواستید رشته خود را نقد و بررسی کنید خوشحال می شوم تا مطلب تان را به اسم شما منتشر کنم. یک جوان جایی است برای انتشار تجربیات تک تک جوانان ایرانی. از سایر دوستان وبلاگ نویس هم خواهش می کنم در قالب یک پست رشته تحصیلی خود را بررسی کنید تا وب فارسی از این نظر کمبودی نداشته باشد.

هر نوشته ای شامل ایراد و خطاست شاید از زاویه ای که شما دوست داشتید این رشته را بررسی نکردم پس اگر سوالی دارید که در موردش صحبت نکردم در نظرات بپرسید تا به مطلب اضافه کنم که کامل تر شود.

موفق باشید.

درباره‌ محمد علی پور

90 نظر

 1. احمد اسدی امجد

  ببخشید یک سوال. آیا دانشگاه پیام نور رشته ICT دارد؟ من کارشناسی رشته سخت افزار خوندم ، می خواستم شرایط پذیرش رشته ICT برای یک مهندس کامپیوتر (از رشته کامپیوتر به ICT)را بدانم؟

  • سلام اطلاعی ندارم ولی فکرمیکنم داره اما مطمن نیستم.
   شرایط خاصی نداره یکسری از دروس رو تطبیق میزنن و ممکن هست یکسری از دروس پیش نیاز به شما بخوره و میتونید ادامه بدین

 2. برنامه نویس

  دلت خوشه ها . بازار خرابه

 3. سلام، برای اینکه تو این رشته،دانشگاه دولتی تهران قبول شی،حداکثر رتبه چه قدره؟

 4. با سلام و عرض خسته نباشی خدمت شما
  به نظرم امشب من یکی از مهمترین مطالبی رو که میتونستم بخونم رو خوندم واقعا چه خوب بود کسی قبل از اینکه به این درد دچار بشیم ما رو آگاه میکرد.
  بعد از اینکه کلی سختی درس و ازدواج و کار و پشت سر گذاشته بودم پیش خودم گفتم وقتشه کارشناسیمو بگیرم و متاسفانه از گرایش برق به رشته آی سی تی اومدم پیش خودم گفتم رشته کار آمدیه و 2سال خودمو کشتم تا تونستم مدرکمو بگیرم
  الان حدود 4 ساله هر جا که میرم خیلی ها نمیدونن آی سی تی چیه و باز با همون کاردانی برق مشغول به کار میشم
  ای کاش مسئولین ما ….!

 5. با سلام،من دانشجوی ترم آخر کاردانی IT هستم و تصمیم ادامه تحصیل تو این رشته رو هم دارم ولی خیلی دوس دارم تو زمینه طراحی صفحات وب کار کنم و در حد حرفه ایی بلد باشم برای پیشرفتم تو این زمینه چه کار کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنین

 6. امیرحسین

  سلام.من میخواستم بدون آزمون وارد دانشگاه بشم.مشکلاتی دارم گفتم از شما سوال کنم.من دیپلمم فنی بود که به دلیل بازیگوشی های اون دوران و نرفتن سرکلاس در مباحث ریاضی و درسای محاسباتی مجبور شدم برم کار دانش و دیپلم کار دانش بگیرم. از این موضوع 8 سال میگذره و من الان میشه گفت ریاضی و فیزیک و….. صفرم.باید یه رشته فنی بخونم چون دیپلمم فنی هست.10 سال کارم کامپیوتر بوده و عیب یابی و نصب ویندوز و مباحث نرم افزاری رو مشکلی ندارم. البته اینارو همه بلدن.در شبکه هم مثلا میتونم شبکه یه کافی نت و راه بندازم. سوکت بزنم و آیپی بدم و…..
  سوال بنده اینه که بین رشته کامپیوتر و نرم افزار و فناوری اطلاعات کدوم رشته دروس ریاضی و فیزیک کمتری داره و در عوض دروس مربوط به کامپیوترش بیشتره که اون و انتخاب کنم.البته دانشگاه یا آزاد یا علمی کاربردی که خیلی سطح علمی بالا نیست. واینکه درسا تو این دوتا دانشگاه فرق داره ؟ بعضیا میگن که علمی کاربردی ریاضیش کمتره ! ممنون میشم جواب بدید.چون خیلی وقت ندارم.اگر در تلگرامم هستیدکانالی دارید یا میتونید اونجا راهنمایی کنید که بسیار ممنون میشم. آیدی تلگرام بنده amir831

  • سلام
   رشته های فنی و بیشتر کامپیوتر در ریاضی داشتن یا نداشتن فرق چندانی ندارن چچرا؟ چون شمابه عنوان یک دانشجو با دیپلم فنی وحرفه ای باید یکسری از دروس پایه رشته ریاضی رو در دانشگاه پاس کنید پس برای آی تی آی سی تی نرم افزار و …. باید دروس ریاضی وفیزیک و … که محاسباتی هستن واحتمالا بااین نوع دروس مشکل بیشتری دارید روبرو خواهید شد.شما اول باید دروس پایه رو پاس کنید سپس دروس تخصصی رشته تون رو انتخاب کنید
   تعداد واحد در حد یکی یا دوتا باهم متفاوت هستن و کلیه چارت رشته ها بر اساس وزارت علوم هست که دانشگه ها موظف به اجرا کردنش هستن.
   دراینترنت سرچ کرچ ببینید چارت دروس فناوری اطلاعات یا سیلابس فناوری اطلاعات ورشته های دیگه موردنظرتون چه چیزهایی هست متوجه دروس هر رشته می شوید با این کار انتخاب کردن رشته آسان تر خواهد بود

  • محمد حسین

   نمیدونم الان این مطلب بدردت میخوره یا نه اما میگم
   الان بحث رشته کامپیوتر همینه که همه فکر میکنن ریاضیات نداره و میرن دنبالش اما ما که خاطرمون هست سر این دروس پوستمون رو کندند دروس ریاضی 1 و 2 امار احتمال مهندسی معادلات و ریاضی مهندسی و حتی محاسبات عددی داره و درسهای طراحی الگوریتم و ساختمان داده و کامپایلر از درسهای بسیار سخت هستند شخص بدون بررسی میاد و بعد پای برنامه نویسی که میرسه همه وا میدن و یجورایی هرکی برنامه نویسیش میلنگه میره ای تی میخونه در حالیکه بازار کار به مهندس کامپیوتر با توان و سواد برنامه نویسی نیاز داره کلاسهای بچه های ای تی کاملا از نرم افزار جداست و شاید دروس اسما یکی باشن اما این دروس با سطح خیلی اسونتر و پایین تری بهشون تدریس میشه طوریکه کلاسها از هم جدا میشه همینم الان باعث شده کار فرماها تمایل کمتری به جذبشون دارند و بیشتر میرن سراغ بچه های نرم افزار
   چون ای تی ها پایه برنامه نویسیشون پایینه و دروسی مانند مهندسی نرم افزار که مراحل تحلیل و تولید یک نرم افزار مطابق نیاز یک سازما هست رو پاس نمیکنند درسی که شامل اموزش تخصص اصلیترین و پردرامد ترین بازار کار رشته کامپیوتره
   اگر از من میپرسی به عنوان کسی که هم خودش و هم اطرافیانم که تو دانشگاههای سراسری تهران تحصیل کردن میگم
   اگر بری فوق گرایش های مختلف بحث جداست اما لیسانس من خودم تو شرکتی که کار میکنم سرپرست بخش ای تی هستتم نیروی لیسانس ای تی برنمیدارم…!!! نمیدونم این توهم کامپیوتر بدون برنامه نویسی قوی و پایه قوی تو درسهایی که بالا ذکر کردم رو چه کسی تو ایران به وجود اورده
   کار تو بخش ای تی یک سازمان یا مربوط به برنامه تویسی و تحت وب ،تحت ویندوز ،پایگاههای داده است یا شبکه و امنیت مورد اول نرم افزارها مورد دوم ارشد شبکه یا لیسانس کامپیوتر + دورهای شبکه و امنیت با مدرک معتبر و پس از مصاحبه و ازمون سخت و دقیق عملی
   شما ای تی هم باشی باید بری حسابی روی برنامه نویسی و هر چیزی که در برنامه نویسی دخیل هست مثل طراحی الگوریتم و ساختمتن داده و… کار کنی مگر اینکه تو شرکتهای سطح پایین کار کنی یا طراح وب و.. بشی

 7. سلام. من رشته کاردانی ایتی خواندهام واصلا برنامه نویسی بلد نیستم که برای کارشناسی نرم افزار بخوانم حالا میخوام کارشناسی ناپیوسته ایسی تی بخوانم به نظر شما به رشته ایتی نزدیکه و خوبه بخوانم .با تشکر از

 8. حالا در اخر رشته خوبی هست یا نه

 9. سلام دوست عزیز من کاردانی رشته ict هستم اینجورکه من فهمیدم این رشته بازار کار ضعیفی از نظر مالی داره.
  میشه برای کارشناسی نرم افزار حوند.
  مرسی از مطالبتون

  • از کاردانی آی سی تی به نرم افزار اگه برید چون تجربه کدنویسی ندارید دچار مشکل می شوید بازار کار بستگی به خودتون داره وروز به روز هم داره بیشتر میشه

 10. سلام فارغ التحصیل مهندسی آی تی هستم , بعد از تموم شدن دانشگاه رفتم خدمت بعدش حالا میبینم که واسه کار تو رشته خودمون شرکتا واسه استخدام سابقه کاری از آدم میخوان, که خب ما هیچ وقت فرصت کار کردن تو رشته خودمونو نداشتیم , میخواستم ببینم از کجا باید شروع کنم؟ جایی هست ما بدون حقوق یا حقوق ناچیز بریم به صورت کارورزی کار کنیم تا کارو یاد بگیریم واسمون سابقه کار حساب بشه تا بالاخره به یه جایی برسیم؟

  • سلام شماقبل ازخدمت درایام دانشگاه میتونستید کاربکنیدوسابقه جمع کنید. الان جای خاصی نیس هرجای که مرتبط با رشته تون هس برید بپرسید مخصوصا پست بانک ها وشرکت های نصب دوربین مداربسته و پشتیبانی دستگاه های کارتخوان وعابربانک و…

 11. با سلام، به نظر شما برای ادامه تحصیل در این رشته، در مقطع کارشناسی ناپیوسته، شبانه ی (نوبت دوم و شهریه پرداز) دانشکده های تهران (شمسی پور گرایش بهره برداری از سیستم های مخابراتی و انقلاب گرایش موج) مناسب تره یا موسسات غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد شهرستان؟ به شخصه در شهر ما دانشگاه آزاد مهندسی مخابرات داشت که لغو شد و ICT نداشت، غیر انتفاعی (گرایش کاربرد و مدیریت ICT) هم به حد نصاب نرسید.

  • سلام دراین مورد نظری ندارم تصمیم با خودتون باشه بهتره

  • Ictی اتقلاب من خودم هستم.تازه تاسیس و به جز تعداد واقعا محدود اساتید خوب بقیه اساتید واقعا نوبرن و به معنای دقیق کلمه چیزی یاد نمبگیری وبدبخت میشی البته شمسی پور اوضاعش چون تو این رشته با سابقست بهتره… هیچوقت ictانقلاب نیا اصلا هیچ رشته محل تازه تاسیس نرو…

 12. سلام شما گفتین ک یکی از درسای رشته ای سی تی اشنایی با شبگه تلفن هراهه من میخوام بدونم ک ایا یک مهندس ای سی تی میتونه به گوشی تلفن همراه کسی نفوذ کنه یا از طریق شماره تلفن یه ریز مکالمات و اینا دست پیدا کنه یا هک کنه کسی رو ؟ممنون میشم جواب بدین

 13. یا عرض سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی الکترونیک هستم و دو ترم دیگه تموم میکنم ، و خیلی علاقه دارم به رشته شبکه ای کامپیوتری ( سیسکو و مایکروسافت و… ) و سوالم اینه که با توجه به اینکه رشته ام الکترونیکیه مطالب نزدیکه به رشته دانشگاهی خودم منظور اینه که مرتبط هس ؟؟
  ممنون لطف میکنین جواب منو بدین …

 14. سلام دانشجوی کاردانی ITام اما چون کارشناسی ناپیوسته ITنیست مجبورم یا نرم افزار یا ICTبخونم
  علاقه شدیدی به برنامه نویسی ندارم اما بدمم نمیاد تصمیم دارم برای ارشد شبکه های کامپیوتری بخونم اما 100%مطمئن نیستم به نظرتون نرم افزار مناسب تره یا ICT؟کدوم رشته رو بخونم برای کارشناسی؟

 15. سلام با تشکر از راهنمایی های خوبتون ببخشید یه سوال به نظر شما ادامه رشته ict بهتره تا تغییر آن به کنترل یا الکترونیک؟ در ضمن من کاردانی ict هستم

 16. با سلام خدمت شما بنده کاردانی الکترونیک فارق التحصیل شدم میخواستم تو رشته ای ICT گرایش سیستم های تحت شبکه ادامه تحصیل بدم با توجه به رشته ای کاردانیم ایا با درسهای رشته کارشناسی مشکلی پیش نمیاد خیلی ممنون که تجربیاتتون رئ در اختیرا ما قرار دادین

  • سلام دوست عزیز وضعیت شما دقیقا مثل خودم هست.کارشناسی چرا مشکلد ارید بحث های مخابراتی کاردانی نداشتید ولی اینجا دارید و هیمنطور شبکه. مگه اینکه برید دنبالشون.

 17. سلام مفید بود استفاده کردیم با تشکر

 18. سلام من خروجي دوم اين رشته در ايرانم.دوستان عزيز درست اين رشته ناشناس چنديس وارد كشور شده ومتاسفانه كسي آن نميشناس ولي فكر كنم در آلمان رشته معتبري باش.بعدشم وقتي مدير گروه ictو نرم افزار يه نفر باش وقتي مدير گروه خودش بگه من از اين رشته سر در نمياورم وقتي پيكسل تصوير در اين رشته تدريس بشه و در اخر وقتي يه نفر هم مخابرات بخون هم كامپوتر هم الكترونيك و شبكه انتظار داريد ادماي قدري از اين رشته خارج ميشن.مگه جز اين همه وقتي ليسانس گرفتند تازه ميفهمن ccna چيه؟دوستان از هم دوره اي هاي من هيچ كس تاجايي كه خبر دارم استخدام نشد و همه برگشتند سراغ برق و الكترونيك.متاسفانه 2.5 سال وقت طلف شد

 19. سلام..سایت اپراتورهارو ببینید. اصلا لینک استخدام ندارن یا ارور میده و برا تزیینه.

  مگر اینکه ISP برید پشتیبان شبکه بشین.
  اونم اگه پارتی باشه با درامد زیر یه تومن.

  معلوم نیس کسی که ICT رو ایجاد کرده هدفش چی بوده. بیکاری؟

 20. فرصت استخدام

  سلام
  دوستان فارغ التحصيل در اين رشته در صورت داشتن شرايط ذيل لطفاً رزومه خود را به زبان انگليسي به آدرس ايميل ذيل ارسال نمايند:
  – داراي حداقل مدرك ليسانس رشته هاي مخابرات، ICT، الكترونيك و كامپيوتر
  – تسلط به زبان انگليسي (مكالمه و نوشتن)
  – داشتن كارت پايان خدمت يا معافيت (براي آقايان)
  – داشتن انگيزه براي كار
  افراد داراي مهارتهاي + ICDL، Network و CCNA در اولويت مي باشند

  employchance@gmail.com

 21. سلام من دانشجوی ایتی هستم ترم هفتم نظرتون چیه ارشد برم ایسیتی

 22. انوشیروانی

  سلام.من کارشناسی ناپیوسته ی ای سی تی هستم گرایش کاربردهای شبکه،من برای کسب وکار چکارکنم.دوست دارم باهاتون مشورت کنم.واقعا سردرگمم.

 23. با سلام من دانشجو کاردانی رشته ای سی تی هستم میخواستم بدونم برای کارشناسی میتونم تغییر رشته بدم و رشته ای تی برم؟؟؟

  • سلام اره میشه یسری درسای اون رشته بادی پاس کنید البته فکرنکنم زیاد فرق بکنن باهم

   • مشکل من اینه ک نزدیکای شهرمون(مازندرانی هستم ) دانشگاهی نیست ک کار شناسی ای سی تی رو داشته باشه منم نمیتونم راه دور برم ب خاطر همین میخوام برم ای تی .کدوم درسای اونا رو باید پاس کنم؟؟؟

    • توی مازندران هم این رشته رودارن
     دانشگاه طبری بابل
     دانشگاه غیرانتفاعی مازندران بابلسر
     دانشگاه شمال تو آمل
     درمورد ددرسها اطلاعی ندارم

     • مرسی دمت گرم خیلی بهم کمک کردی .
      فقط همین دانشگاه ها تو مازندران دارن این رشته رو؟؟؟

      • سلام خواهش میکنم فعلااطلاع دقیقی ندارم چون دانشجو کم شده وگرایشات این رشته زیادشده دارن توی یه دانشگاه تجمیعش میکنن که احتمالا دانشگاه شمال امل باشه برای اینکه مطمن بشین پیشنهاد میکنم دفترچه کنکور کاردانی به کارشناسی سال قبل روازسنجش بگیرید ومطالعه کنید

 24. با عرض سلام و خسته نباشید.
  بنده به شبکه علاقه دارم و رشتم کامپیوتر هست میخواستم بدونم بهتره از itوارد این رشته بشم با ict؟
  ممنون از سایت خوبتون.

 25. سلام به همه دوستان
  فك ميكنم هممون يه اشتراكاتي با هم داريم و اون درس خوندن توي رشته ictهستش.
  پيرو پيام خانوم احمدي كه انتقاداتي و البته پيشنهاداتي هم داشتن ميخوام بگم كه من با شما كاملا موافقم اگه بخواهيم به فكر بشيم بايد سرمايه داشت نه تخصص تخصص اگه اهميتي داشته باشه در رديف چهارم يا پنجم حرف برا گفتن داره طرف مالك يه شركته از كامپيوتر و حوزه اي تي هيچي سرش نيس ولي با پولي كه داره عده اي از فارغ التحصيلان اين رشته رو با حقوق برجي يك تومن استخدام ميكنه ولي براي خودش كلي درامد هنگفتي داره واين بي عدالتي محضه همه اينا برميگرده به سياست هاي دولت اول نبايد يه نفر كه صرفا پول داره هر كار تخصصي رو شروع بكنه دوم با پشتيباني مالي وحقوقي از فارغ التحصيلان هر رشته بايستي شرايط مناسب رو ايجاد بكنه تا پيشرفتهاي بعدي رو در پي داشته باشه با تشكر

 26. سلام من برای کاردانی رشته فناوری اطلاعات – اینترنت و شبکه های گسترده ثبت نام کردم ؟ این رشته همون ict هست ؟ قصد دارم حرفه ای باشم تو رشته ای که میخونم از کجا شروع کنم ؟ من هنوز وارد دانشگاه نشدم و هیچ اطلاعی ندارم از دروسش و محتواش !

  • سلام خدمت شما.نه نیست اسم دقیق این رشته فناوری ارتباطات واطلاعات هست که بحث های مخابراتی هم توش اضافه شده.
   .درپست کامل توضیح دادم شمایه بارقشنگ بخون میفهمی که ازکجاباید شروع بکنید.

 27. سلام
  هخا هستم امسال در رشته کارشناسی آی سی تی قبول شدم اطلاعات زیادی درباره این رشته ندارم و نمیدانم که قرار چه واحد هایی را بگذرانم از تمام دوستان میخواهم که در این راه من را هم راهی کنند باتشکر لطفا تمام دانش خود را به من آموزش بدین این ادرس ایمیل من استhakha1979@gmail.com

 28. با سلام . در ابتدا از مطالب مفیدتان تشکر میکنم . در ادامه یک راهنمایی از شما میخواستم ، ممنون میشم اگر کمکم کنید .
  برادر من امسال وارد هنرستان فنی حرفه ای میشود . بین 2 رشته الکترونیک و الکترو تکنیک 2 دل مانده ایم که آیا رشته الکترونیک را انتخاب کند و در مقطع کاردانی و کارشناسی رشته ict را بخواند ، یا اینکه رشته الکتروتکنیک را انتخاب کند و در مقطع کاردانی و کارشناسی رشته برق صنعتی را بخواند . برای من استخدام در کارهای دولتی ملاک نیست ، بلکه میخواهم از رشته ای فارغ التحصیل شود که بتواند خودش کارآفرینی کند و درآمد بالایی داشته باشد . ممنون میشوم راهنماییم کنید و یا اگر ایده دیگری غیر از اینهایی که ذکر کردم برایم دارید ، لطف بفرمایید بگویید .

  • سلام خدمت شما.دوست عزیزانتخاب رشته کاملایک چیزشخصی هست که بستگی به علاقه شخص داره دراین مورد نمیتونم هیچ راهنمایی بکنم درهررشته ای شمامیتونید کارافرینی بکنید فقط باید دنبالش باشید

 29. با عرض پوزش و سلام مجدد
  اینکه مدیریت فناوری اطلاعات یک رشته ی فنی است یا جزء رشته های نظری محسوب می شود??
  با تشکر

 30. با سلام خدمت شما دوست عزیز
  من فارغ التحصیل ارشد مدیریتم،واسه مقطع دکتری یکی از رشته های مرتبط با مخابرات رو بخونم،البته رشته ای که توش درسهای برنامه نویسی کم باشه در واقع کارای عملیش کم باشه و بیشتر تئوری باشه،یعنی در کل مدرکش برام مهمه.اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 31. ببخشید یک سوال دیگه…
  تاجایی که من ازچندتا استاد و دانشجوپرسیدم میگن دانشگاه ازاد از غیرانتفاعی خیلی بهتره سعی کن اگه می خوای ادامه تحصیل بدی دانشگاه ازاد بری…من دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته های تحصیلی رو از سایت سنجش گرفتم که تو شماره204 نوشته دانشکده فنی و حرفه ای پسران شماره 1تهران-انقلاب اسلامی که ظرفیتش تو هر نیمسال 36نفره(گرایش مهندسی ICT).می خواستم بدونم اگه بخوام سال بعد همین دانشگاه ثبت نام کنم(کاردانی به کارشناسی) باید کنکوراکتحان بدم یا نه؟اگه اره چه کتابهایی رو باید بخونم؟کاردانیم نرم افزاره

 32. سلام…
  من دانشجوی کاردانی نرم افزارهستم ولی از برنامه نویسی متنفرم .می خواستم بدونم میشه برای تغییر رشته از نرم افزار به ICT(بعد از اتمام دوره کاردانی)رفت؟وایا این رشته تو تهران یا قزوین یا حتی شمال کشور درمقطع کارشناسی هستش یا نه؟
  با تشکر

 33. سلام من پروژه ترم تابستونی برداشتم استادم گفته باید یه موضوع و یه سازه بهش تحویل بدم میشه راهنماییم کنید که موضوع پروژم و سازم چی باشه؟رشتم ictهستش مرسی

 34. سلام.من دوره کاردانیمو ictخوندم میخواستم بپرسم واسه کارشناسی چه رشته هایی رو میتونم بخونم که مرتبط با ictباشه؟

 35. سلام .من کاردانی نرم افزار و دارم و برای کارشناسی رشته ای سی تی رو انتخاب کردم و الان موندم گرایش مخابرات سیار بهتره یا تحت شبکه ؟؟

 36. سلام
  خیلی عالی بود
  میتونم راهنمایی بیشتری ازتون بگیرم ؟!

 37. سلام
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  مطالب خیلی عالی بود ، من هم رشته ict کاربرد فارغ التحصیل شدم
  ولی برای من هنوز ابهاماتی هست
  میتونم ازتون مشاوره بگیرم ؟!

 38. سلام خسته نباشید من به رشته کامپیوتر علاقه دارم و میخواهم رشته کامپیوتر را انتخاب کنم ولی نمیدونم میتونم کاری پیدا کنم که وضع مالی خوبی در اینده داشته باشم یا نه چند روز دیگه باید رشته انتخاب کنم ولی نمیدونم چه رشتی از کامپیوتر برم که بتونم در اینده شغل خوبی داشته باشم میشه من رو راهنمایی کنید چون واقعا گیج شدم رشته زیاده و من نمیتونم درست انتخاب کنم اگه میشه من رو راهنمایی کنید راستی رشته it چطور رشته ای اینده شغلی مناسبی داره چه درس های توش تدریس میشه.ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید.

 39. سلام من کاردانیمو نرم افزار خوندم. ولی اصلا از برنامه نویسی خوشم نیومد،از اولشم ک این گرایشو انتخاب کردم نمیدونستم برنامه نویسیش زیاده، به شبکه خیلی علاقه دارم اما متاسفانه امکان نداره از نرم افزار به شبکه برم. راهنماییم کنید لطفا. ممنون

 40. سلام
  خیلی عالی بود
  من سال چهارم دبیرستان رشته ریاضی هستم علاقه شدیدی به IT دارم حدودا ده روز دیگه کنکور دارم
  امید وارم یه دانشگاه خوب و دولتی تو تهران قبول بشم
  شمام برام دعا کنید 😀
  :X

 41. سارا احمدی

  سلام
  فارغ التحصیل رشته مهندسی ict هستم دو سال مدرکم و گرفتم ولی متاسفانه تا حالا هیچ استخدامی برای این رشته نیامده. همه فارغ التحصیلان این رشته بیکارند. هیچ ایینده ای نداره چون جز رشته های الکی می باشد که در دانشگاه های دولتی وجود ندارد. و رشته ای که دانشگاه های دولتی نداشته باشند هیچ پشتوانه ای نداره و اصلا بازار کار خوبی نداره ما همگی 200 نفر فارغ التحصیل همه بیکاریم. الان به سه سال میرسه. متاسفانه این رشته هیچ جا ازش حمایت نمیشه و هیچ کس هم پاسخگو نیست. باید همه دانشجویان و فارغالتحصیلان این رشته برای ایینده شغلی خود یه کاری بکنند و اعتراضی به وزیر کار بکنند که چرا این رشته رو توی هیچ یک از استخدامی ها لحاظ نمیکنند. اگه به درد دولت نمیخوره چرا گذاشتند تو دانشگاه تدریس بشه. و ایینده این همه جوانها رو به باد دادن. خلاصه مگر فقط خودمون دنباشو بگیریم وگرنه هیچ ایینده ای نداره. چون در همه ی استخدامی ها و ادارات رشته خیلی ناشناخته محسوب میشه. هر کسی تازه میخواد وارد این رشته بشه بهش فقط میگم امیدی به کار نداشته باشه. هیچ جای کشور چون یه رشته ای هست بی پایه. عمر خودشو هدر نده. یه رشته ای رو بخون که تو استخدامی ها یا شرکت های خصوصی ازش حمایت بشه. خلاصه فارغ التحصیلان این رشته کلاه بزرگی سرشون رفته.

  • سلام حرفاتون روتاحدودی قبول دارم ولی مگه قرارهست که همه فارغ التحصیلان یه رشته توی ادارات دولتی استخدام بشن؟؟؟
   چراخودتون دست به کارنمیشید؟؟؟؟
   اول ببینید چه چیزهایی بلد هستید بعدش برید دنبال مشاغل مرتببط با دانسته های خودتون.
   بیخود دل به استخدام دولتی نبندید

 42. سلام
  من کارشناسی نرم افزار دارم می خونم
  خیلی دوست دارم در مورد شبکه های مخابراتی به خصوص شبکه gsm و wcdma یاد بگیرم
  منبع و کتاب خوب سراغ دارید؟

 43. سلام واقعا خوب بود منم الان دانشجوی کاردانی ict هستم و خوشحالم که از الان به فکر افتادم.
  یه لطفی کنید و در مورد حوزه های کاری ict بیشتر توضیح بدید اینکه دقیقا کجا ها می تونیم کار کنیم و کارمون چی میشه؟
  من در نظر دارم کارشناسی هم ict بخونم به نظر شما گرایشش فرق می کنه چی باشه؟
  حتما بهم ایمیل بزنید منتظر جوابم

  • سلام به شما
   انصافارشته خوبیه ولی همونطوری که گفتم بستی به عملکرد خودتون داره که چطوری ازش بیرون بیایید
   فرق چندانی بین گرایش هاش وجود نداره اما برای کارشناسی گرایش های دیتا وشبکه به نظرم نکات جالبی ازشبکه ها دارن و اگه بتونید تخصصی هم مطلب بخونید خیلی خوبه.متاسفانه ارشد هنوز نداره که میتونید آی تی برید
   اولین گرایش هایی که توی ایران دانشوگرفتن کاربرد ومدیریت بود که تفاوتشون درحد چنددرس بودبقیه واحدها یکی هستند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*